Jak prawidłowo przygotować się do maratonu?

Odpowiednie przygotowanie się do maratonu zakłada szereg działań, które mają ogromne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Na co zwrócić uwagę?

1. Odpowiednie treningi

Aby móc uczestniczyć w maratonie, musisz zbudować odpowiednią kondycję fizyczną. Dłuższy, kilku- lub kilkunastokilometrowy bieg jest dużym wyzwaniem dla ludzkiego organizmu, a podjęcie się go bez odpowiedniego fizycznego przygotowania może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia.

Dlatego też, jeśli planujesz udział w maratonie, przygotowania rozpocznij nawet kilka miesięcy wcześniej. Zacznij od biegania lub, jeśli zaczynasz „od zera” – spaceruj, na zmianę z szybkim marszem. Staraj się przesuwać granice swoich możliwości stopniowo, jednocześnie nie forsując się zanadto. Miej na uwadze, że przed każdym treningiem konieczna jest rozgrzewka, która pozwoli rozruszać mięśnie i uchroni Cię przed kontuzją. Na zakończenie, warto pozwolić sobie na krótką sesję rozciągania, dzięki której uchronisz się przed przykrymi skurczami mięśni, a także zmniejszysz ryzyko wystąpienia zakwasów.

2. Dopasowany strój

Pamiętaj, że biegać należy w dobrym stroju, który sprawi, że będzie to wygodne, a jednocześnie bezpieczne. Kluczową kwestią są buty do biegania, które muszą zapewnić odpowiednią amortyzację, a także podtrzymanie stopy.

Wybieraj spośród modeli obuwia sportowego, które są przeznaczone typowo do biegania. Takie buty są projektowane w sposób, który pomaga ograniczyć wstrząsy od podłoża i tym samych chronić więzadła oraz stawy. Te z kolei są narażone na znaczne przeciążenia w trakcie biegania, zwłaszcza gdy uprawiasz jogging na nierównym terenie. Dodatkowo, zwróć uwagę na to, by obuwie odpowiednio przytrzymywało kostkę – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji.

Oprócz butów, zwróć uwagę również na resztę swojego stroju. Postaraj się dobrać go tak, by zapewnił Ci maksymalną swobodę ruchów, a także ochronę przed wiatrem i deszczem. Dopasowanie dobrego stroju do biegania wymaga nieco praktyki i wiedzy o samym sobie. Chodzi o to, by ubrać się tak, aby się nie spocić zanadto (choć może to być trudne w okresie letnim), a jednocześnie (szczególnie w chłodniejszej części roku) – nie zmarznąć.

3. Pamiętaj o sile odpoczynku

Choć treningi są bardzo ważne, nie możesz zapominać również o wypoczynku. Organizm musi mieć czas na regenerację, dlatego też warto jest tak dobrać częstotliwość treningów, by pomiędzy nimi Twoje ciało miało chwilę na dojście do siebie. W ten sposób zwiększa się wydolność organizmu, a rozwój przebiega znacznie sprawniej.

4. Myśl pozytywnie!

Odpowiednie nastawienie to już połowa sukcesu. Jeśli uwierzysz, że uda Ci się przygotować do maratonu i przebiec go – tak się stanie. Twoje dobre myślenie napędzi ciało podczas przygotowań, dzięki czemu faktycznie uzyskasz odpowiednie przygotowanie fizyczne. Jeśli wiesz, że ktoś w Twoim otoczeniu również szykuje się do maratonu – możecie rozważyć wspólne przygotowania. W ten sposób w chwilach zwątpienia będziesz mieć kogoś, kto popchnie Cię do działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj