Odpowiednie przygotowanie się do maratonu zakłada szereg działań, które mają ogromne znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Na co zwrócić uwagę?
1. Odpowiednie treningi
Aby móc uczestniczyć w maratonie, musisz zbudować odpowiednią kondycję fizyczną. Dłuższy, kilku- lub kilkunastokilometrowy bieg jest dużym wyzwaniem dla ludzkiego organizmu, a podjęcie się go bez odpowiedniego fizycznego przygotowania może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia.
Dlatego też, jeśli planujesz udział w maratonie, przygotowania rozpocznij nawet kilka miesięcy wcześniej. Zacznij od biegania lub, jeśli zaczynasz „od zera” – spaceruj, na zmianę z szybkim marszem. Staraj się przesuwać granice swoich możliwości stopniowo, jednocześnie nie forsując się zanadto. Miej na uwadze, że przed każdym treningiem konieczna jest rozgrzewka, która pozwoli rozruszać mięśnie i uchroni Cię przed kontuzją. Na zakończenie, warto pozwolić sobie na krótką sesję rozciągania, dzięki której uchronisz się przed przykrymi skurczami mięśni, a także zmniejszysz ryzyko wystąpienia zakwasów.
2. Dopasowany strój
Pamiętaj, że biegać należy w dobrym stroju, który sprawi, że będzie to wygodne, a jednocześnie bezpieczne. Kluczową kwestią są buty do biegania, które muszą zapewnić odpowiednią amortyzację, a także podtrzymanie stopy.
Wybieraj spośród modeli obuwia sportowego, które są przeznaczone typowo do biegania. Takie buty są projektowane w sposób, który pomaga ograniczyć wstrząsy od podłoża i tym samych chronić więzadła oraz stawy. Te z kolei są narażone na znaczne przeciążenia w trakcie biegania, zwłaszcza gdy uprawiasz jogging na nierównym terenie. Dodatkowo, zwróć uwagę na to, by obuwie odpowiednio przytrzymywało kostkę – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji.
Oprócz butów, zwróć uwagę również na resztę swojego stroju. Postaraj się dobrać go tak, by zapewnił Ci maksymalną swobodę ruchów, a także ochronę przed wiatrem i deszczem. Dopasowanie dobrego stroju do biegania wymaga nieco praktyki i wiedzy o samym sobie. Chodzi o to, by ubrać się tak, aby się nie spocić zanadto (choć może to być trudne w okresie letnim), a jednocześnie (szczególnie w chłodniejszej części roku) – nie zmarznąć.
3. Pamiętaj o sile odpoczynku
Choć treningi są bardzo ważne, nie możesz zapominać również o wypoczynku. Organizm musi mieć czas na regenerację, dlatego też warto jest tak dobrać częstotliwość treningów, by pomiędzy nimi Twoje ciało miało chwilę na dojście do siebie. W ten sposób zwiększa się wydolność organizmu, a rozwój przebiega znacznie sprawniej.
4. Myśl pozytywnie!
Odpowiednie nastawienie to już połowa sukcesu. Jeśli uwierzysz, że uda Ci się przygotować do maratonu i przebiec go – tak się stanie. Twoje dobre myślenie napędzi ciało podczas przygotowań, dzięki czemu faktycznie uzyskasz odpowiednie przygotowanie fizyczne. Jeśli wiesz, że ktoś w Twoim otoczeniu również szykuje się do maratonu – możecie rozważyć wspólne przygotowania. W ten sposób w chwilach zwątpienia będziesz mieć kogoś, kto popchnie Cię do działania.