Zdarza się, że na powiece pojawia się guzek, opuchlizna lub stan zapalny. Może to być gradówka – bezbolesne zgrubienie na powiece, które jest wynikiem zablokowania przewodu gruczołu tarczkowego. Ta dolegliwość, związana z infekcją bakteryjną, może dotknąć osoby w każdym wieku. Jak rozpoznać gradówkę? Jakie są jej przyczyny i jak można ją leczyć?
Gradówka to okulistyczne schorzenie bakteryjne, objawiające się jako guzek na powiece. Powstaje najczęściej wskutek zakażenia gruczołów Meiboma, które znajdują się pod powieką i produkują tłuszcz (meibum) odpowiedzialny za nawilżanie i ochronę powierzchni oka. W przypadku gradówki dochodzi do zablokowania ujścia gruczołu, co prowadzi do nagromadzenia się wydzieliny i rozwoju stanu zapalnego.
Często gradówka jest mylona z jęczmieniem, jednak w odróżnieniu od jęczmienia, guzek przy gradówce nie powoduje bólu, a jedynie dyskomfort, opuchliznę i uczucie piasku pod powiekami. Mniejsze gradówki mogą samoistnie się wchłonąć, jednak w przewlekłych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Gradówka oka – przyczyny i objawy
Gradówka zwykle pojawia się na dolnej lub górnej powiece, nad linią rzęs. Początkowo objawia się zaczerwienieniem powieki i lekkim dyskomfortem, a z czasem na powiece tworzy się guzek.
Schorzenie może wystąpić po niewłaściwie leczonym jęczmieniu, częściej dotyka osób noszących soczewki kontaktowe, cierpiących na łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Może również pojawić się u osób z zespołem suchego oka (ZSO) oraz tych, które dotykają oczu brudnymi rękami. Gradówka może być zaraźliwa, ponieważ związana jest z bakteriami gronkowca, które mogą się rozprzestrzeniać np. przez wspólne kosmetyki.
Kiedy udać się do lekarza z gradówką?
Początkowo gradówka nie wywołuje bólu, ale może ograniczać pole widzenia. Większe guzki mogą uciskać rogówkę, powodując astygmatyzm i pogorszenie ostrości wzroku. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja okulistyczna. Pilna wizyta jest również niezbędna, gdy pojawia się:
- obrzęk całego oka,
- sinoczerwona obwódka wokół rogówki,
- wypadanie rzęs i pogrubienie powieki,
- gorączka,
- powiększenie i bolesność węzłów chłonnych.
Jak rozpoznać gradówkę?
Okulista diagnozuje gradówkę podczas badania lampą szczelinową i wywiadu z pacjentem. Lekarz ocenia stan powieki, gałki ocznej i tkanek wokół oczodołu, a także stopień zaawansowania gradówki. Warto pamiętać, że nawracająca gradówka w tym samym miejscu może być objawem nowotworu gruczołu łojowego.
W Centrum Lekarskim ALFA wykonujemy drobne zabiegi na powiekach, m.in. usunięcie gradówki. Zajmujemy się również kompleksową diagnostyką chorób stanów zapalnych i infekcji oczu, wykonujemy operacje zaćmy polecamy też usługi okulista Bielsko