Gitara basowa - pierwsze kroki do spełnienia marzeń

Istnieje wiele rodzajów gitar, które różnią się niektórymi aspektami. Do jedynych z nich należy gitara basowa. Jest to instrument strunowy szarpany, o którym prawie każdy słyszał. Pomimo faktu, że nie cieszy się tak dużą popularnością tak jak m. in. gitara klasyczna, to ma wielu zwolenników i fanów na całym świecie. Co jest niezwykłego w niej niezwykłego i jak nauczyć się gry na tym instrumencie?

Co charakteryzuje gitarę basową?

Gitara basowa taka jak np. https://www.swiatgitary.com.pl/instrumenty/gitara-basowa/ różni się ilością struno od innych gitar. Ta tradycyjna posiada cztery struny takie jak E1, A1, D, G,. W sklepach stacjonarnych, zarówno jak i internetowych można spotkać inne wyjątkowe modele posiadające 5 strun. Dodatkowo takie gitary basowe mają jeszcze jedną strunę H0,  jednak na tym nie kończą się modele i możliwości kupna gitary basowej z większą ilością strun. Sześciostrunowe, ośmiostrunowe, dwunastostrunowe i osiemnastostrunowe również są dostępne, gdzie z dodatkowymi strunami jest większa szansa na stworzenie wymarzonego dźwięku.

Jak rozpocząć naukę na tym instrumencie?

Na samym początku zadbaj o dobry i porządny model gitary. To jest bardzo ważny aspekt, szczególnie dla osoby rozpoczynającej naukę. Połakomienie się na najtańszy instrument, występujący często w postaci ,,zabawki dla dzieci” sprawi problemy na samym początku oswajania się z gitarą. Dla amatora nawet korzystanie z wszelkich poradników i filmików, które pokazują jak grać dany dźwięk, będzie okropnie uciążliwe. Źle dobrana gitara nie spełni oczekiwań, a jej dźwięki będą dalekie od oczekiwanych i zniechęcą na początku nauki. Z tego powodu warto zainwestować w lepszy sprzęt.

Po pierwsze warto zapoznać się z budową instrumentu. Korpus gitary basowej to element powstały z drewna, przybierający różne kształty. Kształt ma znaczenie, gdyż z tego powodu muzyk będzie mógł tworzyć brzmienia przybliżone do jego stylu oraz muzycznego gustu. Niektóre korpusy takie jak hollow body wydają brzmienie dość podobne do kontrabasu.

Drugim przykładem gitary basowej, jest gitara basowa akustyczna, która nie cieszy się popularnością. W niej nie występuje korpus, lecz pudło rezonansowe. Zazwyczaj jest posiadana przez muzyków grających muzykę country.

Rodzaj gitary basowej trzeba dobierać pod swoje preferencje oraz muzyczne upodobania. Następnie na własną rękę można sięgnąć po poradniki w Internecie dotyczących nauki gry, których jest bardzo wiele w tych czasach. Kolejną opcją jest branie i uczęszczanie w dodatkowych lekcjach nauki gry u doświadczonych muzyków czy specjalnych szkołach muzycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj