Kurze łapki to jeden z rodzajów zmarszczek powstałych na twarzy, a dokładniej w okolicach oczu. Ma je większość osób – u innych są mniejsze, u innych bardziej widoczne. Należą one do grupy zmarszczek mimicznych. Na ich powstanie ma wpływ wiele czynników, w tym geny, sposób odżywiania czy też pielęgnacji cery. Nie da się zapobiec wystąpieniu kurzych łapek, ale można zminimalizować ich widoczność. Co warto o nich wiedzieć i jak się ich pozbyć?
Kurze łapki – najważniejsze informacje
Kurze łapki to zmarszczki pojawiające się wokół oczu. Występują one nie tylko u osób starszych, ale też młodszych. Dla wielu są oznaką rozpoczęcia się procesu starzenia. Ich obecność nie powinna zaskoczyć osób po 25. roku życia – dotyczą nawet ludzi w tak młodym wieku. Obszar ten jest wyjątkowo podatny na pogorszenie elastyczności.
Wynika to z faktu, iż skóra wokół oczu jest delikatna i cienka, a przy tym nie ma gruczołów łojowych – wyjaśnia ekspert z gabinetu medycyny estetycznej FaceMed w Warszawie.
Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się w przypadku niewłaściwego dbania o codzienną higienę, spożywania niezdrowych posiłków czy też stosowania nieodpowiedniej pielęgnacji. Nie da się uniknąć pojawienia się kurzych łapek. Warto jednak stosować odpowiednie rozwiązania, w tym pielęgnację, które pozwolą opóźnić moment rozpoczęcia się procesu starzenia skóry, a w konsekwencji spowolnić i zminimalizować oznaki starzenia.
Jak pozbyć się kurzych łapek?
Chcąc uniknąć pojawienia się kurzych łapek, warto postawić na odpowiednią pielęgnację. Kluczem są specjalistyczne kremy, które przy odpowiednim dopasowaniu do typu cery, pozwolą opóźnić procesy starzenia. W ich składzie powinny się znajdować: kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10, witaminy, proteiny, ale też np. wyciąg ze świetlika. Odpowiadają one za skuteczne nawilżanie i regenerację, ale też zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
W przypadku wystąpienia kurzych łapek można skorzystać z zabiegu usuwania zmarszczek. Rozwiązaniem jest podanie toksyny botulinowej, tzw. botoksu. Ten zabieg blokuje przewodzenie impulsów i redukuje napięcie mięśnia wokół oczu. Na efekty trzeba poczekać kilka dni, czasami około tygodnia i utrzymują się od 3 do 5 miesięcy.