Dolegliwości, o których mówi się stosunkowo rzadko, to choroby sutka. W społeczeństwie częściej słyszy się o patologii piersi, a nie jej poszczególnych częściach. Anomalie te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz życia dlatego, jeśli spostrzeże się nieprawidłowość, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty. Skontroluje on czy sutek wymaga leczenia albo wzmożonej kontroli.
Jakie mogą być choroby sutka?
Choroby sutka zdecydowanie częściej dotykają kobiet. Najczęstsze objawy zmian patologicznych to wciągnięcie brodawki sutkowej, wyciek krwi albo wysypka. Niezależnie od tego, co dolega, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty, który stwierdzi, jak poważna jest to dolegliwość. Każdy dzień zwłoki przyczynia się do rozwoju choroby.
Jednak najgroźniejszą chorobą, która może dotknąć sutka, to rak. Jest to najczęściej spotykana odmiana nowotworu złośliwego u kobiet. Nieleczony może doprowadzić do nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet utraty życia.
Jak zdiagnozować choroby sutka?
Jeżeli pacjentka stwierdzi już dolegliwości ze strony sutka, powinna udać się do lekarza. Zleci on podstawowe czynności, które potwierdzą diagnozę. Jednym z najpopularniejszych badań jest biopsja cienkoigłowa. Polega ona na pobraniu próbki poprzez nakłucie miejsca poboru igłą i pobraniu materiału. Odbywa się to pod kontrolą USG, dzięki czemu badanie jest precyzyjne. Następnie tkanki wysyłane są do laboratorium, gdzie przeprowadzane są różne badania. W przypadku niepokojących wyników lekarz rozpoczyna terapię.
Innym badaniem wykorzystywanym przy diagnozowaniu chorób sutka jest mammografia. Polega ona na wykonaniu zdjęcia radiologicznego, które ujawnia wszelkie anomalie. Na zdjęciu można dostrzec guzki lub torbiele. Centrum Medyczne Patrycja Sodowska ma w swojej ofercie cyfrowe badanie mammograficzne, dzięki czemu obraz jest czytelniejszy niż w przypadku standardowej metody.
Czy choroby sutka mogą być dziedziczone?
Tak jak wiele innych chorób, dolegliwości ze strony sutka mogą być dziedziczone. Pacjentki, które miały w swojej rodzinie przypadki nowotworów złośliwych, mogą zgłosić się na test BRCA1 oraz BRCA2, które określą prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka lub jajnika.
Wiele kobiet, które otrzymały niepokojące wyniki, decyduje się na asekuracyjną mastektomię. Operacja polega na wycięciu piersi po to, aby w przyszłości wykluczyć chorobę nowotworową. Jednak nie jest to jedyny sposób na poradzenie sobie z chorobą sutka. Warto przede wszystkim wykonywać raz na jakiś czas kontrolną mammografię, która może w porę wykryć anomalię, co zwiększy szansę na wyzdrowienie nawet o kilkadziesiąt procent.